افزايش نمايشگاه هاي تخصصي اسباب بازي در سطح كشور، ضروري است

افزايش نمايشگاه هاي تخصصي اسباب بازي در سطح كشور، ضروري است

1394/5/6 1467 0

افزايش نمايشگاه هاي تخصصي اسباب بازي در سطح كشور، ضروري است

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی های کشور اظهار کرد: سالانه حدود 15 تا 20 نمایشگاه تخصصی و بزرگ در زمینه لوازم و تجهیزات بازی در کشور برگزار می شود اما همچنان نیاز به افزایش تعداد نمایشگاه ها احساس می شود.

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی های کشور اظهار کرد: سالانه حدود 15 تا 20 نمایشگاه تخصصی و بزرگ در زمینه لوازم و تجهیزات بازی در کشور برگزار می شود اما همچنان نیاز به افزایش تعداد نمایشگاه ها احساس می شود.
به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، محمدحسین فرجو در آستانه برگزاری هفدهمين نمايشگاه لوازم و تجهيزات بازي، سرگرمي، تفريحي، كمك آموزشي و اسباب بازي هاي پاركي در اصفهان افزود: در حوزه نمایشگاه های اسباب بازی و تجهیزات بازی خلأ وجود دارد و تاکنون کم کاری شده است.
وی گفت: برگزاری نمایشگاه های اسباب بازی در ایجاد فضایی نشاط انگیز برای خانواده ها که با جدیدترین تولیدات اسباب بازی داخلی آشنا شوند و همچنین تولیدکنندگان این لوازم نیز بتوانند در فضای نمایشگاه یکدیگر را پیدا کنند، بسیار تأثیرگذار است.
فرجو خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین معضلات کشور در زمینه اسباب بازی، ورود غیرقانونی اسباب بازی از مبادی غیرقانونی و گاه قانونی است.
وی اضافه کرد: با وجود گذشت 15 سال از تأسیس و شروع فعالیت شورای نظارت بر اسباب بازی هنوز نتوانسته ایم 8 دستگاه ناظر در زمینه بازار اسباب بازی را باهم هماهنگ کنیم.
وی با اشاره به اینکه این شورا تنها سیاست گذار حوزه اسباب بازی است، گفت: این شورا مجوز بازرسی و یا پلمب و ضبط کالا ندارد و دستگاه های نظارتی مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره اماکن و لازم است مؤسسه استاندارد در این زمینه با شورا همکاری کنند.
فرجو تأکید کرد: تا سال 81 ورود اسباب بازی به کشور ممنوع بود اما از این سال تصمیم گرفته شد با نظارت و کنترل فرهنگیِ شورا اجازه ورود به اسباب بازی های خوب خارجی به کشور داده شود.
به گفته وی در سال 81 تنها یک درصد از اسباب بازی های وارداتی را اسباب بازی های خلاقه، فکری، آموزشی و کمک آموزشی تشکیل می داد اما در سال 93 این رقم به 15 درصد افزایش یافته است.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با اشاره به اینکه در سال90 واردات اسباب بازی به کشور با حجم مبادلات 48 میلیون دلاری به اوج خود رسیده بود، گفت: در سال 91 به دلیل اختلاف قیمت دلار و ریال و سه برابرشدن ارزش دلار در کشور، واردات اسباب بازی به ایران 55 درصد کاهش یافت.
وی ادامه داد: با کاهش واردات اسباب بازی، تولید داخلی در این زمینه جهش یافت به طوریکه در سال 93، این شورا 362 پرونده در حوزه ثبت اسباب بازی را بررسی کرده که ورود این تعداد پرونده در یک سال به شورای نظارت بر اسباب بازی بی سابقه بوده است.
وی با تأکید بر اینکه همچنان تنها 5 درصد اسباب بازی های موجود در بازار ایران تولید ملی است، ابراز امیدواری کرد: با به وجود آمدن جهش مذکور از سال گذشته در زمینه تولید اسباب بازی و نیز حمایت ارگان های فرهنگی و به ویژه معاونت فناوری ریاست جمهوری، این رقم در سال های آینده به 25 درصد افزایش یابد.
یادآور می شود شورای نظارت بر اسباب بازی زیر نظر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان بر اساس اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 77 و از سال 79 کار خود را آغاز کرده و دارای 11 عضو از کلیه وزارتخانه های بهداشت، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، صنعت، معدن و تجارت و نیز اتحادیه صنفی مرتبط، صدا و سیما و کارشناسان هنری و تعلیم و تربیت می باشد.
این شورا کلیه قوانین و مقررات مورد نیاز حوزه اسباب بازی کودکان را تصویب کرده و قوانین آن برای همه دستگاه های دولتی لازم الاجراست.
شورای نظارت بر اسباب بازی از سال 79 تاکنون دو هزار و 500 طرح را تصویب کرده است.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر